پرسش‌های متداول

نمی توانیم وارد سامانه مجلات شویم؛ چه باید کرد؟

لطفاً در تایپ نام کاربری و رمز عبور دقت لازم را اعمال فرمایید.

در هنگام تایپ رمز عبور دقت فرمایید چراغ کلید Caps Lock بر روی صفحه کلید خاموش و در Language bar زبان بر روی English تنظیم شده باشد.

ترجیحاً نام کاربری و کلمه عبور خود را در ایمیل کپی و در صفحه ورود به سامانه بازیابی فرمایید. در صورتیکه با اقدامات فوق موفق به حل مشکل نشدید لطفا به دفتر مجله ایمیل ارسال کنید.

مدت زمان بررسی و ارزیابی مقاله چه مدت است؟

پاسخ به این سوال دشوار است. چرا که به عوامل متعددی بستگی دارد. به عنوان مثال کیفیت نگارش و تهیه متن مقاله نیز در ارزیابی مقاله موثر است. لذا بسته به مدت ارزیابی توسط داوران، مقاله مدت بررسی متغیر خواهد بود. ولی تلاش بر این است که این فرآیند در طول حداکثر 4 ماه خاتمه یابد.

چه نوع مقالاتی را این نشریه می‌پذیرد؟

مقالات علمی _ پژوهشی و مقالات مروری در این فصلنامه پذیرفته میشود، و تنها و اساسی ترین مسئله ایی که در این فصلنامه مورد اهمیت واقع میشود کیفیت مناسب مقالات همراه با مرتبط بودن با موضوعات مجله است.

ساختار مقاله برای ارسال به این مجله چگونه باید باشد؟

لطفا به صفحه اصلی سامانه مراجعه و بخش "راهنمای نویسندگان" را مطالعه کنید

نتایج داوری چه زمانی اعلام می شود؟

پس از دریافت نظر داروان و تلاش می شود این فرآیند بیش از 4 ماه نباشد.

نتیجه داوری را چگونه پیگیری کنیم؟

از طریق سامانه و صفحه اختصاصی نویسندگان می‌توان نتایج داوری را پیگیری نمود.

چگونه مقاله ارسالی را پیگیری کنم؟

از طریق سامانه و صفحه اختصاصی نویسندگان قابل پیگیری می باشد.

چگونه می توان برای فصلنامه، مقاله ارسال کرد؟

برای ارسال مقاله ابتدا در سامانه فصلنامه ثبت نام کرده و مقاله خود را ارسال کنید. شایان ذکر است قبل از ارسال مقاله "راهنمای نویسندگان" را نیز مطالعه کنید و مقاله خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

چگونه می توانم با مدیران و پرسنل نشریه در تماس باشم؟ و سایر پرسشهای خود را مطرح کنم؟

ابتدا در صفحه اصلی سامانه به قسمت "اطلاعات مجله" مراجعه و بخش "پرسشهای متداول" را مشاهده کنید و در صورتی که پرسش و پاسخ خود را در آنها پیدا نکردید از طریق سامانه پرسش خود را مطرح کنید. و یا درصورت موارد خیلی ضروری با دفتر مجله تماس بگیرید.

آیا پذیرش مقاله در فصلنامه هزینه دارد؟

خیر

آیا فصلنامه آگهی می پذیرد؟

خیر

علت عدم دریافت ایمیل یا پیغام پس از ارسال مقاله چیست؟

در صورتی که فرایند ارسال مقاله را به طور کامل انجام نداده باشید ایمیل برای شما ارسال نمی شود و لازم است که تمام مراحل ثبت نام و ارسال انجام شود. احتمال قطع شدن سامانه در حین ارسال مقاله نیز وجود دارد که در این صورت می توانید با دفتر فصلنامه تماس بگیرید

چگونه می توانم با مجله ارتباط برقرار نمایم؟

ساده ترین راه ارسال نامه الکترونیکی است. در قسمت تماس با ما یک شماره تلفن نیز نوشته شده است. شما می توانید به این شماره پیامک بزنید یا در ساعات اداری غیر از روزهای تعطیل تماس بگیرید.

آیا می توانم مقاله ای که قبلاً به زبان انگلیسی توسط خودم به چاپ رسیده است را به این مجله که به زبان فارسی است، ترجمه و ارسال نمایم؟ البته اندکی تغییرات اندکی در آن هم داده ام.

پاسخ منفی است. مقاله نبایستی قبلاً بصورت کامل یا بخشی از آن به چاپ رسیده شده باشد. مقاله بایستی شامل یافته (های) نوین پژوهشی باشد.

آیا هنگام ارسال مقاله بایستی شکل و جدول را خارج از متن قرار دهیم؟ آیا لازم است که فایل مجزای آنها را هم ارسال نمائیم؟

شکل و جدول بر اساس قالب مشخص شده درون متن و در نزدیکی ارجاع قرار گیرد. نیازی به ارسال فایل های مجدد آنها نیست.

آیا لازم است که اسامی نویسنده (گان) از نسخه مقاله ای که به داور ارسال می شود، حذف شود؟

بله. داوری با نا مشخص بودن اطلاعات نویسنده صورت می گیرد. و بایستی مشخصات نویسندگان جداگانه ارسال شود.

من مقاله مشترکی (با نویسندگان دیگر) را به سامانه وارد کردم. در ابتدا فایل را در پرونده ام مشاهده می نمودم. اکنون که به نظر می رسد روند داوری برای مقاله ما آغاز شده است، دیگر مقاله در پرونده من دیده نمی شود! چه اتفاقی افتاده است؟

اگر شما نویسنده عهده دار مکاتبات نباشید، در روند ارزیابی مقاله، قادر به مشاهده مقاله و روند آن نخواهید بود. عهده دار مکاتبات تنها فردی است که این موارد در پرونده ایشان نمایان است.

نحوه تعیین داور چگونه است؟ آیا از داوران پیشنهادی ما هنگام ثبت مقاله حتماً استفاده می کنند؟

داور بر اساس موضوع مقاله توسط دبیر تخصصی و تایید هیئت تحریریه فصلنامه انتخاب می شود. داوران پیشنهادی توسط نویسنده می تواند کمک در انتخاب داور باشد ولی الزامی برای انتخاب از میان این افراد که توسط خود نویسنده است، نیست. توصیه می شود که داوران پیشنهادی ارتباط کاری نزدیک با نویسنده نداشته باشند. بیش از یکی از این داورها نمی تواند از محل دانشکده نویسنده باشد.

پذیرش با اصلاحات کلی به چه معنی است؟

این نوع پذیرش مشروط است و مرحله ارزیابی هنوز برای مقاله تمام نشده است و داور (ها) مقاله را مجدداً پس از اعمال تصحیحات داوری خواهند نمود.

پذیرش با اصلاحات جزئی به چه معنی است؟

پذیرش با اصلاحات جزئی به این معنی است که تصحیحات درخواستی توسط داورها برای مقاله اندک است و درصورت اعمال آنها و ارسال نسخه تصحیح شده توسط نویسنده در مهلت مقرر، سردبیر خود رسماً پرونده را بررسی نموده و پذیرش را صادر می نماید.

پس از ارسال مقاله به سامانه چه کارهایی را بایستی انجام دهم؟

توصیه می کنیم که به صورت مرتب به ایمیل های خود مراجعه نمایید و اگر پیغامی از سوی مجله دریافت نمودید متن آن را به دقت ملاحظه نمایید. در برخی موارد ارسال نامه الکترونیکی دچار مشکل می شود. برای رفع این موارد به فولدر اسپم ایمیل ها مراجعه نمایید و یا پرونده مقاله را در سامانه فصل نامه ملاحظه نمایید. به عبارت دیگر برای دنبال کردن روند بررسی مقاله، بصورت دوره‌ای به پرونده مقاله خود مراجعه نمایید.

اگر تخلفی از سوی پژوهشگری صورت گیرد، برخورد مجله با او به چه صورت است؟

براساس قوانین بین المللی COPE برخورد میشود، لطفا به قسمت اصول اخلاقی انتشار مقاله که در سامانه قرار داده شده است مراجعه شود.